İade, İptal ve Değişim

1. İade politika ve prosedürleriniz nelerdir ?

Müşterilerimizin memnuniyeti ve beklentileri bizim için önemlidir. Herhangi bir nedenle siparişinizden memnun kalmazsanız, ürün ya da ürünlerinizi (iç çamaşırı ve mayo ürünleri hariç*), orjinal ambalajında, kullanılmamış ve etiketleri çıkarılmamış olması koşuluyla teslim aldığınız tarihten itibaren 15 gün içinde iade edebilirsiniz. İade sürecinize destek@hemenkapinda.com'a mail atarak başlayabilirsiniz. Üyeliğinizin bulunmaması ve mail atamamanız durumunda iade işleminiz için Müşteri Hizmetleri Merkezi'miz ile iletişime geçiniz. Türkiye’den yapacağınız iade gönderilerinde servis ücreti alınmamaktadır. 

2. Hangi ürünleri iade edebilirim ?

Herhangi bir nedenle siparişinizden memnun kalmazsanız, iç giyim ve mayo ürünleri hariç*, tüm ürün ya da ürünlerinizi, orijinal ambalajında, kullanılmamış ve etiketleri çıkarılmamış olması koşuluyla teslim aldığınız tarihten itibaren 15 gün içinde iade edebilirsiniz. Kozmetik ve kişisel bakım ürünlerini, ambalajları ve ürün koruma bantları açılmamış ve kullanılmamış ise aldığınız tarihten itibaren 15 gün içerisinde iade edebilirsiniz. 


3. Siparişimdeki hediye ya da kampanyalı ürünleri iade edebilir miyim?

Hediye ya da kampanyalı ürünler için iade süreçleri promosyona göre farklılık gösterir. Bilgi için Müşteri Hizmetleri Merkezi'ni arayabilir veya destek@hemenkapinda.com adresine e-posta gönderebilirsiniz. Kampanya kapsamındaki ürün iadesi durumlarında, indirim tutarı toplam iade bedelinden kesilerek ödeme yapılacaktır.

4. İade süreciniz nasıl işlemektedir?

İade gönderiniz, bize ulaştığında ve onay süreci tamamlandığında sizi bilgilendirecek ve ücret iadesi işlemlerinize hemen başlayacağız. Bankanızın ödeme işlem süreçlerine bağlı olarak iadenizin hesabınıza yansıması 14 gün sürebilir. Kapıda ödeme ile oluşturduğunuz siparişlerde, Müşteri Hizmetleri Merkezi'miz banka hesap bilgilerinizi istemek üzere telefon ya da e-posta yoluyla size ulaşacaktır. Kredi kartı ile oluşturduğunuz siparişlerinizde, iade tutarı doğrudan kullandığınız banka hesabınıza yapılacaktır. Paypal ile oluşturduğunuz siparişlerinizde, iade tutarınız Paypal hesabınıza yapılacaktır. NOT: Servis bedelleri (Kargo ve kapıda ödeme ücreti vb.) iade edilmemektedir.


5. Taksitle ödeme yaptım, ücret iademi nasıl alacağım?

Ödemenizi kredi kartına taksit seçeneği ile yaptığınızda, ürün bedeli taksit adedi kadar bölünerek her ay kredi kartınıza iade edilecektir. Bu prosedür hemenkapinda.com tarafından değil, bankanız tarafından belirlenmiştir.


9. Ürün değişimi yapabilir miyim?

Ürün değişimi hizmetimiz bulunmamaktadır. İade Prosedürlerimize dayanarak satın aldığınız ürünü/ürünleri iade edebilir, yeni sipariş oluşturabilirsiniz.

telefon
whatsapp
facebook
instagram